Skip to main content

Lietuvos dvarai: Beržėnai

Truputį svarsčiau prieš pradėdama šią rubriką, ar ji apskritai reikalinga, kai atsirado tiek daug informacijos šia tema pastaraisiais metais. Pamenu prieš penketą metų tikrai ne kažin ką rasdavau ieškodama internete ar bibliotekoje informacijos, kad ir apie Beržėnų dvarą. Bet kadangi dabar mano susidomėjimas Lietuvos dvarais pasiekė zenitą, nusprendžiau jį išnaudoti. Kodėl pasirinkau būtent šitą ne itin žymų dvarą paaiškinsiu tuo, kad jis stūkso netoli mano močiutės namų, o kita priežastis yra jo buvęs įstabumas ir neogotikinė architektūra.

Beržėnų rūmai yra vokiškosios neogotikos atstovai, ir beje, geriausi atstovai Šiaurės Rytų Europoje. Tai mažutė Miramare pilies Trieste kopija.
N. Orda "Beržėnų dvaras 1875 m."
Istoriniuose šaltiniuose Beržėnų gyvenvietė minima nuo XV a., o XIV a. čia buvo valsčiaus centras. Beržėnai turėjo daug savininkų, o dbartinį stilių jiems suteikė vienas paskutinių jų valdytoju Adolfas Čapskis. Rūmų patalpas sudarė: didysis ir mažasis holai, arsenalas, biblioteka, gotiškasis salonas, salonas, muštas šilku, žydrasis salonas, žiemos sodas, biliardinė, valgomasis - menė su balkonu, keli miegamieji, moteriškieji - vaikų apartamentai, bokštas, laiptinės. Ypač prabangūs buvo gotiškasis ir kaimyninis kabinetai su židiniais. Rūmuose buvo sukaupta daug meno kūrinių, tarp kurių buvo ir pasaulinio garso dailininkų darbų (dalį jų paskutinioji šeimininkė Jadvyga Petuliekaitė-Čapskienė perleido Karo muziejui Kaune). Beržėnuose kabojo ir paveikslai iš Čapskių rūmų Varšuvoje, Gorskių giminės, Vainų portretai, minimi ir karaliaus Augusto Fridricho III bei didžiojo Lenkijos kanclerio Jano Ansgaro Čapskio portretai. Meno kūriniai kartu su senoviškais bei naujais stilingais baldais, rūmų medžio dirbiniais (spintos, mediniai drožinėti skliautai, meniškas parketas) sudarė ištaigingą interjerą, būdingą XIX a. romantizmui. Ypač vertinga yra išlikusi ikonografija, vaizdžiai pasakojanti apie neogotiškojo kabineto interjerą.

Comments

AgNE said…
Labai įdomi rubrika! Dievinu pilis, rūmus, bažnyčias...-žodžiu, senąją architektūrą. Manau bus įdomu paskaitinėti. :)

Popular posts from this blog

Senieji Šiauliai

Gal kas ir nežino, tačiau iš prigimimo aš esu šaulietė. Dėl to radus ką nors naujo/seno/įdomaus apie savo gimtą miestą visada apsidžiaugiu. Kaip ir šį kartą iškapsčiusi daug senų gražių Šiaulių nuotraukų. Tada turgaus aikštė, dabar Prisikėlimo. Šalia Petro ir Povilo katedros stovėjo cerkvė, kuri vėliau nuboginta prie senųjų kapinių. Bijau suklysti, bet man rodos, Policijos gatve vadinosi dabartinė Vasario 16-osios, jei kas žino geriau, pataisykit! Dešinėje pusėje sinagoga. Kaip matome iš užrašo nuotraukos viršuje, kamputyje, žydų gimnazija. Dabar tęstinių studijų centras or something. Mano mokykla. Mergaičių gimnazija. Dabar Didždvario gimanzija, pavadinta pagal įkūrėjų Zubovų valdą, kurioje ir buvo įkurdinta. Vėlgi, aš manau, kad čia Vasario 16-osios g-vė. Va, štai šita tikrai Vasario, pagal bažnyčios padėtį. Vaizdelis po IIPK. Gražus istoristinis Kagano banko pastatas, deja, neišlikęs ir, deja, nežinau, kur stovėjęs. Vėl norėčiau paklausti žinančiu. Taigi, gal kas turite daugiau ar...

GDPR information regarding this website

So, my darlings, by now you all know about the implementation of EU's brilliant GDRP polocy. To comply with it, as I am using some AdSense on here I am including a link to Google Help page to help you understand what and how it does it. If you choose yo click the link some information might be collected off you by the thrid party. Can't tell, what it is, as I am a mere blogger who has not posted here anything since 2014. And since this blog is not even very activr, I have never been able to monetize off those ads. So there you have it. Here is the link below you need to click to read all about how to protect you data while using and reading this blog: https://policies.google.com/technologies/partner-sites.

Happy Halloween